Jak działają przekaźniki elektromagnetyczne

Jak działają przekaźniki elektromagnetyczne

Przekaźniki elektromagnetyczne mają za zadanie wzmacnianie sygnałów i są w tej kategorii jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów.

Jak to działa?

Przekaźniki działają na bardzo prostej zasadzie. Elektromagnes w nim zastosowany ma za zadanie przyciągnięcie stalowej kotwicy, która z kolei przełącza styki. Przekaźniki czasami są też wyposażone w sprężynę, które pozwala na zwiększenie szybkości wyłączania urządzenia po zaniku prądu. Przekaźnik może sterować rozmaitymi napięciami prądu. Najczęściej spotykane są te w zakresie 5,12, 24, 48, 110 i 230V.

Zalety i wady przekaźników elektromagnetycznych

Przekaźnik elektromagnetyczny jest przede wszystkim tani. Koszt tego urządzenia jest na tyle niewielki, że pozwala na zlekceważenie faktu, że przekaźnik tego typu ma niedługą żywotność. Stosowane powszechnie przekaźniki miniaturowe dają się też bardzo łatwo wymienić. Ważną zaletą jest to, że przekaźniki miniaturowe tego typu są bardzo odporne na wszelkie przepięcia oraz przeciążenia. Kolejnymi zaletami jest łatwa implementacja i zastosowana izolacja galwaniczna między obwodem sterowania a stykami wykonawczymi.

Przekaźniki miniaturowe wykazują też niewielkie spadki napięcia na zwartych stykach. Należy też jednak wspomnieć o wadach, od których te urządzenia nie są wolne. Przede wszystkim wielu użytkowników narzeka na głośną pracę tego typu przekaźników. Dodatkowo nie pozwalają one na dużą częstotliwość przełączania. Czasami też pojawia się iskrzenie styków przy przełączeniach. Ostatecznie wadą jest konieczność zastosowania znaczących mocy do załączenia urządzenia.