Jak prawidłowo zadbać o skórę z trądzikiem?

Jak prawidłowo zadbać o skórę z trądzikiem?

Trądzik grudkowy to odmiana trądziku, która może występować nie tylko w okresie dojrzewania, ale również u osób dorosłych. Na pojawianie się widocznych zmian skórnych i zaczerwienienia wpływa nadprodukcja sebum, które w połączeniu z rogowaceniem naskórka może prowadzić do występowania krost, grudek i guzków. Jakie przyczyny ma trądzik? Jak wygląda leczenie trądziku grudkowego?

Przyczyny trądziku grudkowego

Trądzik grudkowy to przyczyny pochodzenia hormonalnego. To hormony wpływają na wzmożoną produkcję łoju, a nadmiar substancji oleistych połączony ze zrogowaciałym naskórkiem i potem lub kurzem zatykają kanaliki łojowe.

Powstałe zmiany skórne przybierają formę zaczerwienienia, widocznych zaskórników, grudek i guzków – najczęściej można je zauważyć w tak zwanej strefie T, ale mogą występować również na policzkach. Trądzik grudkowy, szczególnie u osób dorosłych, ma swoje przyczyny w długotrwałym, silnym stresie oraz nieprawidłowej pielęgnacji skóry, dlatego tak ważne jest, aby wybierać jedynie kosmetyki dobrane do konkretnego typu cery. Po zauważeniu problemów skórnych i pojawieniu się zmian warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję, czy konieczne jest leczenie trądziku.

Trądzik – jak go leczyć?

Trądzik grudkowy to przede wszystkim leczenie pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Samodzielne próby zwalczania zmian skórnych mogą doprowadzić do ich zaognienia i zwiększenia dyskomfortu. Podczas wizyty u dermatologa pacjent, u którego zdiagnozowano trądzik grudkowy otrzyma zalecenia związane z korzystaniem preparatów do stosowania miejscowego. W sytuacji, gdy wdrożone metody leczenia nie przyniosą rezultatów, lekarz może zalecić kurację antybiotykową albo kuracje pochodnymi witaminy A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *