Przekaźniki elektromagnetyczne (Czytaj więcej), to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów, które umożliwiają wzmacnianie sygnałów.

Zasada działania

Sama budowa i zasada działania przekaźnika jest stosunkowo prosta. Elektromagnes zasilany sygnałem sterującym powoduje przyciągnięcie żelaznej lub stalowej kotwicy/popychacza, która dzięki sprzężeniu mechanicznemu przełącza styki. Czasami wykorzystuję się także sprężynę, która ma za zadanie odciągać popychacz, co pozwala na znaczące zwiększenie szybkości wyłączania po zaniku prądu. W zależności od naszych potrzeb urządzenie może sterować różnymi napięciami. Mamy zatem popularny przekaźnik 24v i dostosowane do napięcia na poziomie 5, 12, 48, 110 i 230V.

Zalety i wady

Przykładowy przekaźnik 24 V ma wiele zalet. Jedną z nich jest bardzo niski koszt samego urządzenia, a tym samym łatwość jego wymiany. Przekaźnik 24 V jest też niezwykle odporny na przeciążenia i przepięcia. Ważną zaletą jest łatwa implementacja i zastosowana izolacja galwaniczna między obwodem sterowania a stykami wykonawczymi. Ostatecznie należy wspomnieć o niewielkich spadkach napięcia na zwartych stykach. Niestety urządzenia tego typu mają też swoje wady. Przede wszystkim nie da się o nich powiedzieć, że mają długą żywotność. Niektórzy użytkownicy narzekają też na fakt, że urządzenia te głośno pracują i pozwalają na niewielką częstotliwość przełączania. Inni jako wadę wymieniają możliwość pojawiania się iskrzenia styków przy przełączeniach, a także konieczność zastosowania znaczących mocy do samego załączenia przekaźników.