Jak stosować ortezy stopy?

Jak stosować ortezy stopy?

Czasami wady postawy i problemy ze stawami skutkują koniecznością wykonania ortezy stopy. Sztywne ortezy lub „funkcjonalne ortezy” są wykonane z materiałów takich jak tworzywo sztuczne lub włókno węglowe.

Rodzaje ortez stopy

Najlepiej nadają się do butów o zamkniętych palcach i niskich obcasach. Ten rodzaj ortezy ma na celu złagodzenie bólów i nadwyrężeń stóp, a także bólu nóg, ud i dolnej części pleców, które możesz odczuwać, jeśli stopa nie układa się właściwie. Miękkie ortezy są wykonane z miękkich materiałów kompresyjnych. Zapewniają amortyzację, aby odciążyć niewygodne lub obolałe miejsca w stanach takich jak zapalenie powięzi podeszwy, lub owrzodzenia stopy cukrzycowej. Ze względu na ich masę może być konieczne noszenie miękkiej ortezy z obuwiem na receptę.

Jak nosić ortezy?

Konieczne jest stopniowe zwiększanie użycia i umożliwienie ciału dostosowania się do wszelkich zmian wprowadzanych przez nowe wkładki do stóp. Okres docierania wynosi od dwóch do czterech tygodni. W tym czasie może wystąpić ból lub zmęczenie mięśni. Zacznij od noszenia ortezy stopy od jednej do dwóch godzin pierwszego dnia. Wydłużaj czas noszenia o jedną do dwóch godzin dziennie, aż będziesz mógł nosić je przez cały dzień. Jeśli po tym czasie nadal występują trudności, skontaktuj się z lekarzem lub umów się na spotkanie, aby wprowadzić niezbędne poprawki. Nie noś ortezy przez cały dzień na początku jej użytkowania – początkowe nadużywanie jest najczęstszą przyczyną problemów.