Kilka słów o trądziku grudkowym

Kilka słów o trądziku grudkowym

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku. Występuje naprawdę często i dotyka nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale również tych, którzy okres ten już dawno mają za sobą. Poznajmy go bliżej.

Głowne przyczyny trądziku

Trądzik grudkowy pojawia się na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, czego konsekwencją jest zbyt silne rogowacenie naskórka. Ofiarami trądziku grudkowatego najczęściej padają kobiety. Mężczyzn dotyka on stosunkowo rzadko.

Jak objawia się trądzik?

Konsekwencją pojawienia się trądziku grudkowatego są zaczerwienienia na powierzchni skóry. Zmiany mogą wystąpić pod postacią zaskórników, krostek, grudek, a nawet guzków, które mogą boleć. Najczęściej lokalizują się w strefie T, ale nie oznacza to, że inne obszary twarzy nie padną ofiarą trądziku grudkowatego. Warto dodać, że ostateczny wygląd zmian będzie inny w zależności od tego, jaki rodzaj trądziku się rozwinął. Może to być bowiem albo sam trądzik grudkowy, albo trądzik grudkowo – krostkowy.

Trądzik grudkowy – leczenie

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że trądzik grudkowy zawsze należy leczyć pod kontrolą lekarza. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie zmiany, należy udać się do dermatologa. Najczęściej najpierw wdrażane jest leczenie preparatami do stosowania miejscowego. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych efektów, niezbędne okazują się być antybiotyki. Pochodne witaminy A podawane są na samym końcu. Warto jednak dodać, że z trądzikiem grudkowym można wygrać.