Przekaźniki elektromagnetyczne

Przekaźniki elektromagnetyczne stosuję się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wzmocnienia sygnału.

Jak działa przekaźnik elektromagnetyczny?

Przekaźniki tego typu funkcjonują na niezwykle prostych zasadach. Są też stosunkowo prosto zbudowane. Przekaźniki posiadają bowiem elektromagnes, który odpowiednio zasilany, ma za zadanie przyciągnięcie odpychacza, który wprawiony w ruch, pozwala szybko przełączyć styki.

Przekaźnik elektromagnetyczny w niektórych odmianach może zostać wyposażony w sprężynę, która dodatkowo zwiększy szybkość wyłączania urządzenia po zaniku prądu. Przekaźnik może być zastosowany do różnych napięć prądu.

Jakie są zalety przekaźników elektromagnetycznych?

Jak każde urządzenie przekaźnik elektromagnetyczny ma swoje zalety i wady. Przekaźniki miniaturowe tego typu są stosunkowo tanie. Jednocześnie musimy się liczyć z tym, że nie są trwałe. Przekaźniki miniaturowe elektromagnetyczne dość szybko się zużywają. Na szczęście urządzenia te daję się łatwo wymienić. Kolejną zaletą, jaką posiadają przekaźniki miniaturowe, jest ich niezwykła odporność na przeciążenia napięcia i przepięcia oraz łatwa implementacja i zastosowana izolacja galwaniczna między obwodem sterowania a stykami wykonawczymi.

W odróżnieniu od innych urządzeń nie wykazują dużych spadków napięcia na zwartych stykach. Jeśli chodzi o ich wady, to wymienić musimy stosunkowo głośną pracę urządzenia i niską częstotliwość przełączania. Niekiedy przy ich zastosowaniu, pojawić się może iskrzenie styków przy przełączeniach.