Trądzik – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku, która pojawia się zarówno w okresie dojrzewania, jak i u osób dorosłych. Widoczne zmiany na skórze powstają na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych. W skutecznym pozbyciu się trądziku może pomóc jedynie leczenie pod kontrolą specjalisty. Co powoduje powstawanie zmian skórnych? Jak wygląda leczenie trądziku?

Co powoduje występowanie trądziku?

Trądzik grudkowy to wynik nadprodukcji substancji oleistych – nadmiar sebum i rogowacenie naskórka sprzyjają powstawaniu zmian skórnych szczególnie w okresie dojrzewania. W zależności od odmiany trądziku zmiany skórne mogą przybierać formę zaczerwienienia, zaskórników, grudek lub guzków. Chociaż trądzik grudkowy kojarzony jest przede wszystkim z młodymi ludźmi, może występować także u dorosłych – głównie kobiet.

Trądzik grudkowy swoje przyczyny ma w działalności hormonów, które wpływają na pracę gruczołów łojowych. Wzmożona produkcja łoju połączona z kurzem, potem i złuszczającym się naskórkiem powoduje zapychanie kanalików łojowych i powstawanie zmian skórnych. Przyczyny trądziku grudkowego to także nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz długotrwały stres.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku grudkowego to długotrwały proces, który wymaga pomocy specjalisty. Leczenie pod kontrolą dermatologa początkowo przebiega przy użyciu preparatów do stosowania miejscowego, jednak gdy nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, konieczne może być przyjmowanie antybiotyków lub pochodnych witaminy A.

Trądzik grudkowy to czasochłonne leczenie. Efekty pojawiają się stopniowo, jednak nie należy się zniechęcać i w żadnym wypadku podejmować prób wyciskania ropnych krost – takie działania sprzyjają rozprzestrzenianiu zmian skórnych i mogą prowadzić do zakażenia.