Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Zakup mieszkania od dewelopera - krok po kroku

Nowe mieszkania od dewelopera cieszą się dużą popularnością. I trudno się temu dziwić, bo taki sposób kupna wymarzonego lokum posiada wiele zalet – swoboda wyboru dzielnicy (nowe mieszkania na sprzedaż znajdują się w wielu punktach miasta) i samego mieszkania (od metrażu po układ) czy pełna dowolność w jego urządzaniu. Jednak zakup takiego mieszkania wymaga spełnienia kilku formalności. Zatem jak to wygląda krok po kroku?

Krok pierwszy – wybór dewelopera

Pierwszym krokiem w zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest wybór dewelopera. W tym przypadku warto kierować się ceną. Mieszkania w Poznaniu mogą być pod tym względem bardzo zróżnicowane, oferowanymi warunkami, terminem oddania mieszkania do użytku oraz tym, gdzie dany deweloper posiada swoje inwestycje. Na przykład nowe mieszkania Poznań Centrum lub takie, które są położone na jego obrzeżach. Równie ważne jest to, aby sprawdzić dewelopera pod względem formalnym oraz zasięgnąć na jego temat opinii od dotychczasowych klientów.

Krok drugi – wybór mieszkania w centrum Poznania

Kolejnym krokiem w zakupie mieszkania jest jego wybór. W tym przypadku ważna jest zarówno lokalizacja, jak i samo mieszkanie – jego układ, wielkość czy ilość i rozmieszczenie pomieszczeń. Wybór jest bardzo duży – i to zarówno pod względem miejsca, jak i charakterystyki danego lokum. Nowe mieszkania Poznań Centrum oferuje w bardzo wielu wariantach.

Krok trzeci – podpisanie umowy

Trzecim krokiem przy zakupie mieszkania, bez względu na to, czy jest to nowe mieszkania Poznań Centrum czy też jakiekolwiek inne, jest podpisanie umowy. W tym przypadku są dwie podstawowe opcje – umowa deweloperska – gdy posiada się całą sumę i zapadła decyzja o kupnie, lub umowa rezerwacyjna – gdy zakup mieszkania ma być kredytowane przez bank. Druga opcja wiąże się z wniesieniem zadatku.

Ostatnim krokiem przy zakupie mieszkania jest jego odbiór (po wcześniejszym sprawdzeniu), podpisanie umowy przenoszącej własność oraz przekazanie kluczy. Po tym czasie można zamieszkać w wymarzonym miejscu.