Jak prawidłowo zadbać o skórę z trądzikiem?
Trądzik grudkowy to odmiana trądziku, która może występować nie tylko w okresie dojrzewania, ale również u osób dorosłych. Na pojawianie się widocznych zmian skórnych i zaczerwienienia wpływa nadprodukcja sebum, które w połączeniu z rogowaceniem naskórka może prowadzić do występowania krost, grudek i guzków. Jakie przyczyny ma trądzik? Jak wygląda leczenie trądziku grudkowego?
Przyczyny trądziku grudkowego
Trądzik grudkowy to przyczyny pochodzenia hormonalnego. To hormony wpływają na wzmożoną produkcję łoju, a nadmiar substancji oleistych połączony ze zrogowaciałym naskórkiem i potem lub kurzem zatykają kanaliki łojowe.
Powstałe zmiany skórne przybierają formę zaczerwienienia, widocznych zaskórników, grudek i guzków – najczęściej można je zauważyć w tak zwanej strefie T, ale mogą występować również na policzkach. Trądzik grudkowy, szczególnie u osób dorosłych, ma swoje przyczyny w długotrwałym, silnym stresie oraz nieprawidłowej pielęgnacji skóry, dlatego tak ważne jest, aby wybierać jedynie kosmetyki dobrane do konkretnego typu cery. Po zauważeniu problemów skórnych i pojawieniu się zmian warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję, czy konieczne jest leczenie trądziku.
Trądzik – jak go leczyć?
Trądzik grudkowy to przede wszystkim leczenie pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Samodzielne próby zwalczania zmian skórnych mogą doprowadzić do ich zaognienia i zwiększenia dyskomfortu. Podczas wizyty u dermatologa pacjent, u którego zdiagnozowano trądzik grudkowy otrzyma zalecenia związane z korzystaniem preparatów do stosowania miejscowego. W sytuacji, gdy wdrożone metody leczenia nie przyniosą rezultatów, lekarz może zalecić kurację antybiotykową albo kuracje pochodnymi witaminy A.