Jak dzisiaj usuwane są kamienie nerkowe?

Jak dzisiaj usuwane są kamienie nerkowe?

Kamienie w nerkach ma wiele osób, przeważają wśród nich mężczyźni. Nie każdy kamień daje o sobie znać, wiele z nich jest wykrywanych przypadkowo. Kamień znajdujący się w nerce może przemieścić się do moczowodu; powoduje wówczas bardzo silne bóle. Doraźnie można sobie pomóc zażywając leki rozkurczowe i przeciwbólowe, ale to ni rozwiąże problemu, gdyż atak się powtórzy. Jedyną metodą uniknięcia ataków jest usunięcie kamienia.

Współczesne metody usuwania kamieni nerkowych

Klasyczna operacja to metoda stosowana coraz rzadziej u pacjentów wymagających usunięcia kamienia z nerki. W placówkach, które podążają za nowoczesnymi standardami, kamienie usuwane są metodami o wiele mniej inwazyjnymi. Ryzyko wystąpienia powikłań po operacji jest najmniejsze u osób, którym kamienie usuwano bardzo nowatorską techniką RIRS. Zabieg wykonywany jest w coraz większej liczbie szpitali, szczególnie w tych położonych w dużych miastach. RIRS Poznań to oferta jednej z prywatnych poznańskich placówek medycznych.

Dlaczego metoda ta jest polecana?

RIRS Poznań to obecnie najmniej inwazyjna metoda usuwania kamieni. Zabieg wykonywany jest przy pomocy giętkiego endoskopu. Posługując się nim lekarz wykonujący operację RIRS Poznań wprowadza laser holmowy, który rozbija kamień w pył. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Szpital pacjenci opuszczają już na drugi dzień po zabiegu. Powrót do normalnej aktywności również jest krótki. RIRS szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku kamieni o średnicy do 3 cm.