Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Z policyjnych statystyk jasno wynika, że liczba skradzionych samochodów w Polsce spada z roku na rok. Te pozytywne wieści nie powinny nam jednak przesłonić faktu, że ciągle w Polsce ginie rocznie około piętnastu tysięcy pojazdów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Blokady kierownicy

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą może występować w postaci blokady. Ta kojarzy się nam z charakterystyczną laską, która miała skutecznie blokować kierownice. To rozwiązanie to już jednak przeszłość. Złodzieje bardzo szybko nauczyli się bowiem przecinać całe koło kierownicy i kradli samochód.

Współcześnie wykorzystuje się raczej systemy, które są montowane na stałe. Blokada, która się tam znajduje, pozwala na unieruchomieniu kierownicy w jednym położeniu. Pokonanie tej blokady wymaga długiego czasu, a tego złodziej zazwyczaj nie ma.

Blokady skrzyni biegów i autoalarmy

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to także układy blokujące skrzynie biegów. Pod poszyciem tunelu środkowego i z wykorzystaniem istniejących otworów technologicznych pojazdu, montuje się ramkę ze stalowym trzpieniem. Ta z kolei blokuje drążek zmiany biegów, zazwyczaj w pozycji biegu wstecznego. Autoalarmy, choć mają wyjątkowo złą prasę, jeśli są zamontowane profesjonalnie, potrafią być bardzo skuteczne.

Warunkiem ich skuteczności jest zamontowanie ich w autoryzowanych stacjach obsługi. Dobre alarmy wykorzystują dynamicznie generowany kod. Oznacza to, że sygnał wysyłany przez pilota jest za każdym razem inny. Zatem nawet jeśli złodziej przechwyci nasz kod, to ten będzie dla niego zupełnie bezużyteczny.