Kupujemy fotelik samochodowy

Kupujemy fotelik samochodowy

Według prawa drogowego dzieci poniżej 12 roku życia oraz te, które mają wzrost poniżej 150 centymetrów, mogą podróżować samochodem tylko w specjalnych fotelikach. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na kilka kategorii. Foteliki samochodowe dla dzieci dobiera się do wieku, wzrostu i wagi dziecka. 

Kategorie fotelików samochodowych 

Foteliki samochodowe dla dzieci podzielono na:

  • foteliki dla dzieci o wadze 0-13 kg. Są foteliki dla niemowląt. Foteliki dla niemowląt należą do kategorii 0 oraz 0+;
  • foteliki dla dzieci w wieku 1-4 lata i wadze 9-18 kilogramów;
  • foteliki dla dzieci o wadze 15-36 kilogramów. W tej kategorii znajdują się siedzenia podwyższające z oparciem. 

Foteliki dziecięce do samochodu warto kupować wybierając się na zakupy tym autem, w którym fotelik ma zostać zamontowany. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której pasy bezpieczeństwa uniemożliwią zamontowanie fotelika na kanapie bo będą za krótkie. 

Jak przewozić dziecko w foteliku?

Foteliki dziecięce do samochodu najszybciej montuje się w tych autach, które mają mocowanie Isofix. Zdecydowanie najlepiej jest umieszczać foteliki dziecięce do samochodu na tylnej kanapie. Foteliki dla niemowląt w większości foteliki samochodowe RWF. Foteliki samochodowe RWF umieszcza się tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe tego rodzaju pozwalają na najbardziej bezpieczne przewożenie również starszych dzieci. 

Wszystkich, których zainteresować ten temat, zachęcamy do przeczytania również naszego poprzedniego artykułu. Piszemy w nim także o fotelikach samochodowych.