W trosce o bezpieczną podróż samochodem

W trosce o bezpieczną podróż samochodem

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem jest dla rodziców najważniejsze. W trosce o bezpieczeństwo wprowadzono przepisy w prawie drogowym, które nakazują przewożenie dzieci, które nie mają 12 lat lub mają wzrost poniżej 150 centymetrów w specjalnych fotelikach.

Jak dobrać właściwy fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe zostały podzielone na kilka kategorii. Foteliki samochodowe muszą być dobrane do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Foteliki dla dzieci, z kategorii 0 oraz 0+ to kategoria fotelików dla najmłodszych dzieci. W fotelikach z tej kategorii można przewozić noworodki i niemowlaki. Jeśli chodzi o wagę to są one dedykowane dzieciom, które ważą 0-13 kg. Następna grupa to foteliki samochodowe z grupy I. W tych fotelikach można przewozić dzieci od ukończenia pierwszego roku życia do czwartego roku życia. To foteliki dla dzieci, które ważą 9-18 kilogramów. W grupie II-III znajdują się siedzenia podwyższające z oparciem, waga dziecka 15-36 kilogramów.

Jaki jest najbardziej odpowiedni fotelik?

Szybkie zamocowanie fotelika umożliwia system Isofix. Jest to system stosowany w samochodach już od kilku lat. System Isofix to specjalne uchwyty, jeśli ich nie ma, to fotelik powinien zostać przypięty trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Dobre, bezpieczne foteliki mają nie tylko pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, ale także system LPS. Są to pneumatyczne teleskopy, które chronią dziecko przed powstaniem urazów na wypadek bocznego zderzenia z innym pojazdem. Fotelik powinien mieć homologację ECE.