Zalety integracji oprogramowania

Zalety integracji oprogramowania

Integracja oprogramowania jest elementem procesu tworzenia oprogramowania, podczas którego poszczególne komponenty produktu programowego są łączone w jedną całość. Integracja systemów IT prowadzona jest na kilku poziomach i etapach realizacji.

Etapy integracji oprogramowania

W pierwszym etapie konieczna jest Integracja wyników pracy zespołu w jeden podsystem przed przeniesieniem podsystemu do integratorów systemów. Kolejnym elementem jest Integracja IT podsystemów w finalny system. Integracja krok po kroku oznacza, że kod jest rozwijany i testowany w małych komponentach, które są następnie stopniowo składane w spójną całość. Odwrotne podejście do integracji nazywa się integracją etapową.

Zasada integracji etapowej polega na jednoczesnej integracji kilku komponentów. Główną wadą integracji etapowej jest to, że obejmuje ona wiele zmiennych i utrudnia znajdowanie błędów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że błąd może dotyczyć dowolnego z nowych komponentów, interakcji nowych komponentów z placem budowy systemu oraz interakcji między nowymi komponentami.

Korzyści ze stopniowej integracji

To przede wszystkim łatwość znajdowania błędów. Gdy wystąpi błąd, jest jasne, gdzie go szukać: bezpośrednio w nowym lub zmienionym elemencie, lub w miejscu jego interakcji z systemem. Ponadto dzięki integracji krok po kroku błędy są często wykrywane sekwencyjnie, jeden po drugim, co ułatwia ich znalezienie. Komponenty są dokładniej testowane.

Komponenty są zintegrowane, ponieważ są integrowane i testowane. Dzięki temu funkcjonalność komponentów jest testowana częściej, niż gdyby integracja była przeprowadzana za jednym razem. Komponenty są szybciej wdrażane. Deweloperzy szybciej dostrzegają efekty swojej pracy i nie muszą czekać na całkowity rozwój całego systemu. Ma to pozytywny wpływ na motywację. Pozwala również na szybsze pierwsze recenzje.